Sıkça Sorulan Sorular

Altın neden bu kadar değerli?
Değerli madenler arasında çok eski geçmişe sahip olan altın, kolay şekillenebilmesi, çabuk deforme olmaması ve ağırlığını kaybetmemesi, nadir bulunduğu için yüzyıllardır hep revaçta kalmıştır. Paranın aslı altındır. Para altını taşımak ve muhafaza etmekteki güçlük nedeni ile kayme olarak çıkmıştır (kaime: yerine geçen). Mücevher yapımında da sıklıkla kullanılan altın yüzyıllardır zenginliğin, zarafetin ve gücün sembolü olmuştur.
Altında ayar nedir?
Altın 24 ayar üzerinden değerlendirilip olup, tamamıyla saf halidir. Altının saf hali çamurumsu bir yapı oluşturduğu için saklanabilmesi ve işlenebilmesi için içine bakır, gümüş vb madenler katılarak katılaşması sağlanmaktadır.22 ayar altın bu katkının en az olduğu ve işlenebilme özelliğini kazandığı altın türüdür çoğunlukla bilezik yapımında kullanılır. Ayrıca piyasada darphane tarafından basılan çeyrek, yarım, ziynet ve ata liralarda 22 ayar altındır. Piyasada bulunan Reşat altınlarda Osmanlı dönemi altın paraları olup 22 ayar altın dır.

22 ayar altının %91,6’sı altın %8,4 ü ise diğer katkı madenleridir.

18 ayar altında bu oran %75 altın, %25 katkı madeni ile oluşurken, 14 ayar altında ise %58,5 altın %41,5 ise katkı madenleri kullanılmaktadır.

Son dönemde bilezik ve diğer altın takıların imalatında kullanılan 8 ayar altında ise bu oran %33,3 altın %77,7 ise katkı madenlerden oluşmaktadır.

Altında ayar yükseldikçe altın değeri artar ve saflığa yaklaştığı için yumuşaklığı da artar. 22 ayar altın bilezikler'in diğer altınlara göre esnek olmasının sebebi altın değerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.
Altın alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Altını güvenebileceğiniz kurumsal bir yerden almaya özen gösterin.
Aldığınız üründe patent ve marka ve ayar bilgisi olup olmadığını kontrol edin.
Ürünün gramajının, fiyatının belirtildiği sertifikasının olmasına dikkat edin.
Altın bilezik alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Altın bilezik alırken 22 ayar bilezikler kullanım avantajı sağlaması, bayanların kolunda takılı olduğu için saklama ve güvenlik sorunu oluşturmaması, son yıllarda bilezik imalatında bilgisayarlı CNC makinaların kullanıma başlamasıyla birlikte model çeşitliliğinin ve zarafetinin artması yatırımlık özelliğinin yanında takı olma özelliğini de ön plana çıkarmıştır.

Bilezik alırken kullanımı da önemli bir unsur olup, son dönemde üretilmeye başlanan içi ters bombeli bilezikler son derece kullanışlı ve zariftirler.

Bilezik boyunun ufak olması kullanış ve estetik görünüm açısından daha güzel bir uyum oluşturulur. Bileziğin bileğinizden geçişinden ziyade bilek kalınlığınıza göre boyunun tercih edilmesi gerekmektedir.

Bilezikleri satın alırken işçilik ödersiniz. Bozuşta tüm bileziklerde gram önemli olup, kuyumcular bozarken sadece gramı ve ayarı hesaba katarlar. Örneğin 20 gram işlemeli bilezikle,20 gram burma bileziğin bozuş fiyatı aynıdır.

Tüm bileziklerde alış ile satış arasında fark oluşur. Değer kaybetmeyen bilezik yoktur.

Bileziklerin üzerindeki beyazlıklar beyaz altın (rodaj) boyamadır. Taş gibi durmakla birlikte taş değildir, dökülme ve sararma olmaz.
Elmas nedir? Neden bu kadar değerlidir?
Elmas sözcüğünün kökeni Yunanca Adamas’tan gelir. Fethedilemez anlamına gelen, yıkılmaz ve güçlü olanı tanımlayan bu kelime zamanla diamant kelimesine dönmüştür.

Adamas kelimesi ilk çağlarda çakıl taşları ve benzeri kesicilerle çizilemeyen elmasın sertliğine atıfta bulunuyor.


Saf karbondan oluşan elmas ( C ), birbirine sıkı sıkıya kenetlenmiş karbon atomları sayesinde dünya üzerinde şu ana kadar bulunmuş olan en sert mineraldir. Yerin yaklaşık 140 ile 190 kilometre altında yüksek ısı ( 900oC – 1300 oC ) ve basınçla ( 45 – 60 kilobar ) karbon atomları birbirine kenetlenir ve elmas oluşur. Daha sonra elmas çeşitli yer hareketleri ve volkanik patlamalarla yeryüzüne taşınır.


Önceleri nehir kenarlarından ve toprak altından çıkarılan elmas, madenciliğin ve ar-ge teknolojilerinin gelişmesiyle, okyanuslardan ve hatta buzulların diplerinden çıkarılmaya başlanmıştır.

Elmasın yapışık bulunduğu kayaçlar üzerinde yapılan karbon testleri sayesinde en genç elmasın 900 milyon yıl yaşında olduğunu biliyoruz. En yaşlı elmas ise milyarlarca yıl yaşındadır. Elmasın, evrendeki bazı yıldızların oluşumdan bile önce oluştuğu söylenir.

Elmas parlaktır. Dünyanın en ışıltılı taşlarından biri olan elmas, içine giren ışığı yavaşlatarak üzerinde birçok ışık oyunu görmemizi sağlar.

Hem yüzeyindeki yansımalar ( lostra ), hem içine giren ışığı yavaşlatarak kırması ( refraksiyon ), hem de içine giren ışığı dışarı yansıtırken renk tayfına bölmesi ( dispersiyon ) özellikleri ile elmas, tam anlamıyla bir ışık şöleni yaratır. Bundan dolayı en kuvvetsiz ışık kaynaklarında bile yüksek derecede parıldar.
Mum ışığında ya da loş ışıkta pırlantanızı yavaşça hareket ettirin. Üzerindeki ışık oyunlarına tanık olacaksınız.


Önemli Not: Elmasın refraktif indisi 2,42’dir. Diğer minerallere göre gayet yüksek olan bu oran elmasın parlaklığının asıl sebebidir. Yakut: 1.77, Safir 1.77, Zümrüt 1.56’ dır.


Elmas dayanıklıdır. Mohs ölçeğine göre sertliği 10 olan elmas, en sert mineraldir. Elması hiçbir aletle ya da taşla çizemezsiniz. Ne camla, ne bıçakla, ne de dişinizle. Bilakis elmas yakutu, camı ve safiri rahatlıkla çizer. Elması ancak başka bir elmas çizebilir. Yakut: 9, Safir:9, Zümrüt: 7,5.

Elmas saftır. Doğanın parmak izleri diye nitelendirilen kapanımları ( inklüzyon ) içinde en az barındıran minerallerden biri elmastır. Zümrüt, safir veya yakut gibi taşlarda bu kapanımlar çoklukla gözlemlenir. Ancak elmas bunları daha az barındırarak diğer taşlara göre en şeffaf taş olur. Şeffaflık ve safiyetin sembolü olan elmas kendin gibi olmanın, sırsız, açık olmanın da sembolü olarak güven, kalite gibi değerlerle ilişkilendirilmiştir. Pırlanta gibi insan dediğimizde, aslında o kişinin şeffaflığına, göründüğü gibi olmasına atıfta bulunuyoruz.

Elmas nadirdir. Bir karat ağırlığındaki bir elmas için ortalama 250 ton toprağın elenmesi gerekir. Madenciliği ciddi sabır gerektiren bu değerli taşın çıkarılması hem finansal güç, hem de teknolojik birikim gerektirir. Ayrıca iyi kesilmiş elması - pırlantayı - bulmak da oldukça güçtür.
Elmas ve pırlanta arasındaki fark nedir?
Elmas, yerin altında yüksek ısı ve basınçla oluşan madenin ismidir. Pırlanta ise elmasın özel kesilmiş haline verilen isimdir.
Pırlanta çizilir mi?
Pırlanta ancak menşei elmas olan bir madenle çizilebilir. Pırlanta bıçak, taş ya da başka bir sert malzeme ile çizelemez.
Pırlanta mı yoksa elmas mı daha pahalıdır?
Pırlanta, elmasın işlenmiş hali olduğu için daha pahalıdır.
Karaduman Interaktif